Aramak için "Enter", çıkmak için "Esc" tuşuna basınız.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Uluslararası Turizm Tanıtımı Nasıl Yapılıyor?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Uluslararası Turizm Tanıtımı Nasıl Yapılıyor?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Türkiye’de en Güneydoğu Anadolu Bölgesi henüz herkesin bazı şanssızlıklardan dolayı turizm sezonlarının kesintiye uğraması ile ziyaret edemediği bir destinasyondur. Bir bölgede turizm potansiyeli yerel turist ile başlar ve daha sonra Dünya genelinde bir potansiyel oluşturarak yabancı turistler tarafından keşfedilmeye başlar. Bu bölge 2020 yılında bu yıl iyi geçecek derken bu defa da Dünya’daki pandemi ile turizm sezonu kesintiye uğramış ve beklemeye alınmıştır. Bölgede başlatılan ulusal ve uluslar arası turizm çalışmalarının tümü bu aşamada daha detaylı planlamalar yapılabilir iken sadece bekleme moduna alınmıştır.

Bölgenin aslında kendi başına tanıtılmasından çok yakınında bulunan Kapadokya gibi tüm Dünya’nın kesintisiz ziyaret ettiği noktalar üzerinden tanıtım yapılarak ve ortak rotalar oluşturularak tanıtılması gerekmektedir. Yabancı acentecilerimizle yaptığımız bu yeni rotalar ile Mardin’i çok daha fazla ülkeye tanıtma şansı bulmaktayız. Gap veya Mezopotamya özelinde değil de Kapadokya, Nemrut, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin şeklinde birleştirerek hem cesaret örneği gösteriyor hem de bölgemizde yabancı turist akınını 4 yıldır sürdürüyoruz. Bu karma turlar sonrasında ise Mardin ve Şanlıurfa özelinde münferit ve grup tur taleplerinin artmaya başladığını görmekteyiz.

Yerel yönetimlerin direkt olarak Mezopotamya Turları bölgesine odaklanması aslında bölgenin işin başında yalnız bırakılmasını sağlamaktadır, çünkü bilinen bir yerden bilinmeyen yakın bir yere geçmek daha kolay ve uygulanabilir iken yabancı turistler tarafından hiç bilinmeyen Mezopotamya bölgesinde kendi içinde turizm çalışması yapmak insanları bilmedikleri bir bölgeye direk davet etmektedir. Yabancı turistlerin zaten bölge ile ilgili ön yargıları nedeniyle de bu çalışmalar tanıtımın ötesine geçememektedir. Bölgede sağlam tabanlı çalışmalar yapılmak isteniyorsa öncelikle Kapadokya gibi uluslar arası destinasyonlardan Mezopotamya bölgesine butik turlar ve tanıtımlar başlatılmalıdır. Türkiye’ye gelecek turisti direk Mardin’ getirmek yerine Kapadokya’da bulunan bir turisti Mardin’e getirmek daha kolaydır. Bu yöntemin aşamalı olarak başarılı olduğunu kendi turlarımızda görmekteyiz, umarım yerel yönetimler de bu önerimizi dikkate alarak aynı yöntemi uygulamaya başlar. Aksi takdirde yine bu işte yalnız kalacak ve daha çok çaba vereceğiz. Yine de biz buna hazırız..

Yazıyı oylayınız
[Toplam: 5 Ortalama: 5]