Aramak için "Enter", çıkmak için "Esc" tuşuna basınız.
mardin gezi rehberi

Mardin Gezi Rehberi

Mardin Gezi Rehberi

mardin gezi rehberi

Mardin Şehir Turu Yapmayı Planlayanlar İçin Gezi Rehberi

 

Anadolu coğrafyasında her konum ayrı bir güzelliğe ayrı bir estetiğe sahiptir. Mardin’in de kendine özgü güzelliği, dillere desten olan estetiği her Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşın bu güzel şehre dair merak ve ilgi duymasına neden olmuştur. Bu doğrultuda her sene başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanından turist Mezopotamya’nın merkezinde olan bu dillere desten güzelliğe sahip şehri ziyaret etmeye gelmektedir. Mardin turu yapmayı planlayanlar bu doğrultuda gezi rehberi gibi hizmetlere ihtiyaç duymakta ve bu bağlamda hizmetler almaktadır. Yakın zamanda Mardin şehir turu yapmayı planlayanların en sık sordukları sorular arasında da “Mardin’de gezilecek yerler nereleridir?” gibi sorular yer alır. Bu bağlamda, yazımızda Mardin turları gibi hizmetlerden yararlanmak isteyenler için kapsamlı bir gezi rehberi hazırlamaya karar verdik. İşte Mardin’de gezilmesi gereken yer:

 

  • Mardin’in Kültürünü Anlamak İçin Mardin Manastırları

Mezopotamya’nın beşiği olarak da adlandırılan Mardin, farklı dinlerin bir araya geldiği kültürel bir ortama sahiptir. Bu doğrultuda, şehirdeki tapınaklar hem özgün mimarileri ile hem de hoşgörülü ortamları ile şehri ziyaret edenlerin her daim ilgi odağı olmuştur. Şehirde yüzlerce tapınak olduğu bilinmekle birlikte bunlar arasında en çok dikkat çekenler camiler ve manastırlardır. Bunun yanı sıra Mardin manastırları, Mardin turu yapmak isteyenlerin muhakkak listelerine eklemeleri gereken seçenekler arasında yer alır. Mardin kültürünün en önemli bileşenlerinden olan manastırlar arasında en ünlü ve estetik seçenek ise yüzyıllardır ayakta durmayı başarabilen Deyrulzafaran Manastırı olarak öne çıkar.

 

  • Mardin Kalesi: Şehrin Kalbinde Bir Tarih Mirası

Mardin gezisi yapmayı planlayanların şehirde muhakkak görmeleri gereken bir diğer nokta da Mardin Kalesi olarka öne çıkar. Mardin Kalesi, gerek merkezi konumu gerekse kendine özgü mimari ile şehirdeki en önemli yapılardan biri olarak bilinir. Mardin tarihi eserleri arasında, şehir merkezinde yer alan ve tarihsel derinliği ile köklü bir geçmişe sahip olan Mardin Kalesi, özellikle çok yönlü bir yapı olarak bilinir. Mardin Kalesi, hem çok yönlü yapısallığı ile hem de estetik detayları ile şehrin önemli bir simgesidir. Bu bilgiler ışığında yakın zamanda Mardin şehir turu yapmayı planlayanların muhakkak görmesi gereken bir konum olduğunu söylemek doğru olacaktır.

 

Mardin’in Taşta Evleri: Şehre Özgü Mimari Simgeler

Mardin, sadece dini sembolleri ya da tarihi eserleri ile değil aynı zamanda evleri ve diğer mimari yapılarıyla da özgün bir duruş sergiler. Bu doğrultuda şehrin en önemli özgün mimari simgeler arasında yer alan sarı kalker taşından Mardin evleri şehrin simgesi olarak anılır. Mardin evleri, diğer bölgelerde görünmeyecek özgünlükleri ile oldukça estetik özelliklere sahiptirler. Mardin evlerinin kendine has ambiyansları sayesinde Mardin sokaklarında yürüyüş yapmak Mardin turu yapan her turist için egzotik bir deneyim olacağını söylemek tamamen doğru olacaktır..

Yazıyı oylayınız
[Toplam: 0 Ortalama: 0]