Aramak için "Enter", çıkmak için "Esc" tuşuna basınız.
mardinde gezilecek yerler

Mardin Gezilecek Yerler

Mardin Gezilecek Yerler

mardinde gezilecek yerler

Mardin Gezisi Yapacakların Şehirde Mutlaka Gezmesi Gereken Yerler

 

Mardin, Doğu Anadolu’nun tarihi ve kültürden açıdan en önemli şehirlerinden biri olmasının yanı sıra çok katmanlı kültürüyle öne çıkan bir ortamdır. Bu doğrultuda şehir, oldukça özgün bir dokuya sahip, tarihi açıdan zengin bir ambiyansıyla dikkat çeker.  Tarih öncesi medeniyetlere kadar uzanan eşsiz geçmişi ve Antik ambiyansı ile Mardin çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Özellikle eski Anadolu uygarlıklarının simgesi olan yapıların günümüze başarı ile ulaştığı Mardin’de birbirinden estetik mimari yapılar hala ziyaret edilebilmektedir.

 

Mardin tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile her yıl Türkiye’nin farklı şehirlerinden ya da dünyanın dört bir yanından turist ağırlar. Şehrin tarihi ve turistik potansiyelini keşfetmek için düzenlenen Mardin Turları başta tarihi eserler olmakla birlikte, ziyaretçilerin şehrin dört bir yanını keşfetmelerine olanak vermektedir. Bu yazımızın konusunu da yakın zamanda Mardin gezisi yapmayı planlayanların şehirde muhakkak gezmesi gereken oluşturmaktadır. Mardin’de gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Şehrin Tarihi Simgesi: Mardin Kalesi

Mardin kalesi, 1600 yılı aşan derin tarihi ve farklı medeniyetlere gözcülük yapmış hatırası ile öne çıkar. Şehrin yerel halkı tarafından “Kartal Yuvası” olarak da adlandırılan Mardin Kalesi, konumu itibari ile Mezopotamya Ovası’nı geniş bir perspektiften izleyen bir lokasyonda yer alır. Tarihi açıdan Sümer döneminden  Perslere, Roma’dan Bizans İmparatorluğu’na, Selçuklu’dan Osmanlı’ya kadar birçok devre ev sahipliği yapan Pers Mardin Kalesi, bölgenin en önemli tarihi miraslarından biri olarak öne çıkar. Mardin’de görülmesi gereken yerler dendiğinde akla ilk gelen seçeneklerden biri olan Mardin Kalesi’ni gezmek isteyenler, çeşitli tur paketleri ve gezi etkinlikleri vasıtasıyla kalenin bulunduğu lokasyona ulaşabilirler.

 

  • Tarihten Önce Güneş Tapınağı Günümüzde Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı, Mardin tapınakları arasında en önemlilerinden biri olarak bilinir. Tarih öncesi dönemlerden kalan Güneş Tapınağı’nın devamı niteliğinde olan Deyrulzafaran  Manastırı, gerek mimarisi gerekse tarihi önemiyle şehrin simgelerinden biridir. Bunun yanı sıra Deyrulzafaran  Manastırı, bölgede yaşayan Süryanileri tarafından hala aktif olarak kullanılan bir tapınak olarak da öne çıkar. Önceki dönemlerde Güneş Tapınağı mitolojik değeri olan bir yapı iken manastır, Romalılar tarafından ibadethane ve kale olarak kullanılmıştır. Eski dönemlerden günümüze üzerine yeni yapılar eklenerek ve çeşitli restorasyonlar geçirerek ulaşan yapı, hala tarihsel değerini koruyarak faaliyetlerine devam etmektedir.

 

  • Şehrin Önemli Tarihsel İkonu: Mardin Ulu Cami

Şehri gezmek için en iyi seçeneklerden olan Mardin Turları kapsamında önemli destinasyonlardan biri de Ulu Cami’dir. Mardin Ulu Cami, Anadolu’daki en özgün Uygarlıklardan biri olan Artuklular Dönemi’nden kalan bir yapı olması nedeniyle önemlidir. Artuklu mimarisinin ikonlaşmış ve klasikleşmiş bir simgesi olan Mardin Ulu Cami, ziyaretçilerine eşsiz bir turistik deneyim vaat etmektedir. Müslümanlık kültürünün Anadolu sınırları içerisindeki erken dönem mimari anlayışını temsil eden bu yapı, çok kültürlü bir şehir olan Mardin’deki hoşgörü ve anlayışın da önemli simgeleri arasında yer alır.

 

  • Mardin’de Tarih Öncesine Bir Yolculuk Mardin Dara Antik Kenti

Mardin Mezopotamya Dara Harabeleri olarak da bilinen bu kalıntılar, şehre 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Tarihi 500’lü yıllara kadar dayanan Dara Harabeleri, Mezopotamya’daki Efes Antik Kenti olarak da anılır. Doğu Roma İmparatoru olan Anastaius tarafından Pers İmparatorluğu’na karşı savunma yapma işlevi gören bir kale olarak kurulan Dara, kendine özgü ambiyansı ile öne çıkar. İmparator’un, zamanında garnizon kent olarak kurduğu Dara antik kalıntıları kapsamın 4 kilometrelik sur kalıntıları ve Roma askerlerine ait mezar kalıntıları da gözlemlenebiliyor.

 

  • Şehirdeki Osmanlı Simgesi: Surur Hanı

Mardin merkezde yer alan Surur Hanı, 17 ila 18. Yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğu tarafından inşa edilmiş bir tarih simgesidir. Mardin sınırları içerisinde günümüze kadar kısmen ulaşabilen bu tarihi yapı, özellikle Mardin turu yapan yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Bunun yanı sıra Surur Hanı, çeşitli restorasyonlar ve onarımlar sayesinde günümüzde de işlerliğini korumaktadır. Günümüzde Surur Hanı sınırları içerisinde kahvehane, hediyelik eşya dükkanları ve benzeri dükkanları faaliyet göstermektedir. Yakın zamanda Mardin gezisi yapmayı planlıyorsanız Mardin merkezdeki Surur Hanı’nın eşsiz otantik manzarası sınırları içerisinde çayınızı içerek şehrin kültürünü ve tarihsel derinliğini deneyimleyebilirsiniz.

Yazıyı oylayınız
[Toplam: 0 Ortalama: 0]