Aramak için "Enter", çıkmak için "Esc" tuşuna basınız.
Blog thumbnail

Mardin’de Yapılacak Şeyler

Mardin’de Yapılacak Şeyler

Blog thumbnail

Mardin’de Yapılacak Şeyler

Mardin, özellikle kendine özgü ambiyansı ile Doğu Anadolu’da her zaman ilgi çeken bir şehir olarak bilinmiştir. Farklı kültürleri buluşturan, mimari ve mutfak simgeleriyle çok yönlü bir turistik deneyim vaat eden Mardin, bölgenin en yüksek turizm potansiyeline sahip şehirlerinden. Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından sürekli turist ağırlayan şehir, hem tarihi eserleri hem de çok katmanlı kültürel mirası ile ziyaretçilerine üst düzey bir deneyim yaşatmaktadır. Bu durum da şehri yakın zamanda ziyaret etmeyi planlayanlara oldukça çeşitli seçenekler sunmaktadır.  Yazımızın konusunu da Mardin Gezisi yapacakların şehir de mutlaka yapması gereken şeyler oluşturmaktadır. İşte Mardin’e gitmeyi düşünenlerin Mardin’de yapabilecekleri şeyler:

 

Mardin Tarihi Eserlerini Gezmek

Mardin’i yakın zamanda gezecek olanların öncelikli olarak şehrin tarihi ve kültürel dokusunu deneyimlemelerini tavsiye ediyoruz. Özellikle tarihin eski devirlerinden ve milat öncesi Anadolu uygarlıklarından kalan tarihi eserler, turistlere çok yönlü bir turistik deneyim vaat etmektedir. Bunun yanı sıra şehrin en önemli turistik simgeleri arasında gösterilen Deyrulzafaran Manastırı, şehrin en eski olan ve günümüzde de faaliyetlerine de devam eden bir yapı olarak bilinir. Mardin tarihi eserleri arasında dikkat çeken diğer başlıklar ise Dara Harabeleri, Ulu Camii ve özellikle Mor Dimet Manastırı oldukça popüler seçenekler arasında yer almaktadır.

 

Mardin Yemekleri ile Eşsiz Bir Mutfak Kültürünü Deneyimleyin

Mardin yemekleri dendiğinde uçsuz bucaksız bir mutfak kültürü ve bileşenleri öne çıkar. Mardin mutfağı kapsamında birbirinden leziz yemekler, aperatifler, şerbetli tatlılar ve akla gelmeyecek kadar çok unsurun olduğu söylenebilir. Mardin dendiğinde akla gelen ilk yemeklerden biri olan sac kavurma, şehre giden her turistik özellikle tatması gereken bir lezzet. Bunun yanı sıra işkembe dolması da başka bir yerde deneyimleyemeyeceğiniz ve şehrin kendine özgü mutfak kültürünü temsil eden önemli bir aperatif olarak öne çıkar. Tüm bunların yanı sıra, Mardin güveci de şehirde mutlaka denemeniz gereken yemeler arasında yer alır. Şehrin kendine özgü mutfağı, şehri ziyaret edenlere hem çok yönlü hem de eşsiz bir damak zevki deneyimi yaşatacaktır. Bu doğrultuda Mardin turları kapsamında damak zevkinizi de çeşitlendirmek için size tavsiye edilen restoranlarda vakit geçirmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

 

Mardin’de Kültürel ve Tarihi Bir Alışveriş Deneyimi

Diğer şeylerde olduğu gibi Mardin’de alışveriş de diğer şehirdekilere benzemeyen bir ortamda gerçekleşir. Mardin’de alışveriş yapmak için kendinizi daha mistik ve daha otantik bir deneyime hazırlayabilirsiniz. Mardin’in kendine özgü çarşıları ve kendine özgü ambiyansı, şehri daha farklı bir perspektiften yaşamanıza olanak verecektir. Özellikle Osmanlı mimarisine ve klasik dönem İslam mimari felsefesine atıfta bulunan medreseler ve çarşılar sayesinde, daha önce yaşamadığınız bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

Tüm bunlara ek olarak Mardin’de alışveriş başlığında klişe aksesuarlardan ya da kıyafetlerden de uzaklaşacaksınız. Şehrin kültürünü yansıtan hediyelik eşyalar, aksesuarların yanı sıra birbirinden şık folklorik kostümler satın alabilecekleriniz arasında yer alır.

 

Mardin’de Eğlence: Sıra Geceleri

Mardin’de sıra geceleri dendiğinde herkesin aklına bir şeyler o otantik ve özgün kültür simgesi gelir. Sıra geceleri, şehrin hem halk kültürünün hem de mutfak kültürünün bir araya gelmesiyle oluşan eşsiz bir eğlence etkinliğidir. Yüzyıllardan beri süren ve günümüze hala özgün bir formatta ulaşabilmeyi başarmış sıra geceleri, özellikle ilk Mardin gezisi yapanlar için unutulmayacak bir deneyim vaat ediyor. Sıra gecelerine katılanlar ise yörenin halkıyla birlikte türkü söylemenin eşsiz güzelliğini ve Mardin mutfağının birbirinden lezzetli yemeklerini deneyimleyebiliyorlar.

 

Mardin’de Fotoğraf Gezisi

Mardin’de yapılması gereken şeyler arasında bir diğer önemli başlık da Mardin fotoğraf gezisi. Mardin Fotoğraf gezisi, özellikle şehrin atmosferini ölümsüzleştirerek yanınızda taşıyabilmeniz açısından oldukça önemli bir etkinlik. Mardin evleri başta olmak üzere şehrin dini simgeleri olan tapınaklarını, antik dönemden kalan kalıntılarını ve tarihi simgelerini gezerek eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Mardin turları kapsamında fotoğraf gezileri; şehrin kendi atmosferini ölümsüzleştirebilmeniz açısından büyük fayda sağlayacak. Şehrin önemli simgelerinin fotoğraflarını çekecek, tarihi yapılarını farklı bir perspektiften görecek ve ışığı kendi çekimlerinizde en verimli şekilde kullanarak eşsiz fotoğraflar yakalayabileceksiniz. Aynı şekilde fotoğraf turları sayesinde şehrin farklı ilçelerindeki tarihi eserleri de yakından inceleme şansı elde edebileceksiniz.

 

Yazıyı oylayınız
[Toplam: 0 Ortalama: 0]