Aramak için "Enter", çıkmak için "Esc" tuşuna basınız.
mardin turları, mardin turu, mardin tur şirketi, mardin gezilecek yerler, mardin gezisi

Türkiye’de Bahar Aylarında En Çok İlgi Gören Tatil Yerleri

Türkiye’de Bahar Aylarında En Çok İlgi Gören Tatil Yerleri

mardin turları, mardin turu, mardin tur şirketi, mardin gezilecek yerler, mardin gezisi

Türkiye’de Yaz Aylarında En Çok İlgi Gören Tatil Yerleri

4 mevsimin bir arada yaşandığı harika ülkelerden biri olan Türkiye’de yıl boyunca turist çeken onlarca lokasyon saymak mümkün! İnsanların adeta akın ettiği bölgelerde birbirinden özel deneyimler yaşayabileceğiniz gibi unutulmaz anılar biriktirmeniz de muhtemel. Peki, Türkiye’de en çok ilgi gören bölgeler nereler? Gelin bu bölgeleri daha yakından inceleyelim!

Mardin

Türkiye’de turizm dendiğinde akla sadece yaz ve deniz turizmi gelmez değil mi? Kültürel ve tarihi zenginliklerin oldukça ciddi seviyede olduğu Türkiye’de birbirinden özel lokasyonlar vardır. Mardin bunlardan sadece bir tanesi!

Mezopotamya uygarlıklarının hüküm sürdüğü şehirde binlerce yıl öncesine dayanan oldukça dikkat çekici tarihi kalıntılar var. Şehrin en hâkim tepesinde kurulu ‘Kartal Yuvası’ adı ile anılan Mardin Kalesi herkesin ilgi odağı olur. Mardin Kalesi’nin yanı sıra şehirde farklı medeniyetlerden kalma pek çok eser turistlerin ilgisini çekmeyi başarır. Deyrulzafaran Manastırı, Mor Gabriel Manastırı, Kasımiye Medresesi ve daha pek çok eser şehre gelen turistlerin ilgi odağı olmayı başarır.

Siz de Mardin’e bir kültür turu yapmak istiyorsanız birbirinden özel tarihi kalıntıları listelemeyi ve Mardin’e doğru yola çıkmalısınız.

Gaziantep

Türkiye’de gastronominin başkenti kabul edilen Gaziantep hem lezzet rotaları hem de kültür turlarının merkezidir. Birbirinden özel tatları bir araya getirerek turistlerin ilgisini çekmeyi başaran bu şehirde kültürel olarak da pek çok zenginlik var. Bu nedenle Gaziantep’te sadece yemek yiyeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Gaziantep’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Zeugma Müzesi’dir. Şehrin eski dönemlerinden kalma çok özel mozaiklerin sergilendiği Zeugma’da kusursuz bir görsel şölen sizleri bekliyor olacak! Zeugma Müzesi’nin yanı sıra Gaziantep Kalesi ve Atatürk Evi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Kültürel zenginliklerin çok ciddi düzeyde olduğu Gaziantep’te modernliği de keşfedebileceksiniz.

Şanlıurfa

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en dikkat çekici şehirlerinden bir tanesi de Peygamberler Şehri olarak bilinen Şanlıurfa’dır. Şanlıurfa genellikle acısı ve yemekleri ile bilinen şehirlerimizden bir tanesidir. Ancak bu şehirde kültürel ve tarihi zenginlikler de oldukça fazladır.

Şanlıurfa dendiğinde akla gelen ilk seçeneklerden bir tanesi Balıklıgöl’dür. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer olduğuna inanılan Balıklıgöl bir efsanenin canlandığı yerdir. Yüzyıllar boyunca değer gören ve insanların akın ettiği bir mekân olan Balıkgöl’ü siz de canlı canlı keşfedebilir ve balıklara yem atarak keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Balıklıgöl’ün yanı sıra Şanlıurfa’da son dönemin en dikkat çeken mekânı olan Göbeklitepe’yi keşfe çıkabilirsiniz.

Göbeklitepe binlerce yıllık bir kalıntı olmasının yanı sıra insanlığın ilk mesken edindiği yerdir. Gizem dolu bir bölge olan Göbeklitepe hala çalışmalar devam ettiğinden tam anlamı ile gezilebilir olmasa da Şanlıurfa’ya geldiğinizde burayı mutlaka görmelisiniz.

Bursa

Osmanlı Devleti başta olmak üzere pek çok medeniyetin yaşam alanı bulduğu Bursa bir imparatorluğun başkenti olması nedeni ile oldukça ilgi görüyor. Bursa’da geçireceğiniz vakit boyunca Osmanlı’dan kalma çok özel eserleri keşfedebileceğiniz gibi Osmanlı padişahlarının ebedi istirahatgahlarını da görebileceksiniz. Osman Bey, Orhan Bey ve daha pek çok padişahın yattığı bu şehirde aynı zamanda tarihi kalıntılar da çok fazla!

Bursa Ulu Camii, Osmanlı mimarisinin en özel kalıntılarından bir tanesi olmayı başarır. Hala ibadete açık bir mekân olması nedeni ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan Bursa Ulu Camii’nin şehrin en önemli noktası olduğunu unutmamalısınız. Bursa’da aynı zamanda Cumalıkızık gibi gelenekselliği yansıtan mekanları da görmelisiniz.

 

 

Yazıyı oylayınız
[Toplam: 3 Ortalama: 5]